Fırtına Uyarılarının Ardından İzmir’de Deniz Taştı, İstanbul’da Dalgalar Metrelerce Yükseldi

Meteoroloji Genel Müdürlüğü, 64 il için turuncu ve sarı meteorolojik uyarıda bulunmuştu. Uyarıların ardından birçok kentimizde sağanak yağış ve fırtına etkili olmaya başladı. İki farklı şehirde hortum oluşurken İzmir’de denizin taştığı kaydedildi.

Detaylar…

AFAD’dan yapılan açıklamada, Pazar günü Marmara, İç Anadolu, Ege, Karadeniz ve Doğu Anadolu’nun kuzeyinde fırtına bekleniyordu.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nden yapılan açıklamalarda, vatandaşlar çatı uçması, fırtına, kuvvetli rüzgar ve sağanağa karşı uyarıldı.

Meteoroloji, toplamda 44 il için turuncu, 20 il çin sarı kodlu uyarıda bulundu.

İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Kayseri, Sinop, Sakarya gibi illerin de içinde bulunduğu 44 il için turuncu kodlu uyarı yapıldı. Adana, Aydın, Edirne, Eskişehir, Hatay, Kahramanmaraş, Mersin ve Uşak’ın da aralarında bulunduğu iller için ise sarı kodlu uyarıda bulunuldu.

Uyarıların ardından İstanbul’da fırtına 04.00 sıralarında etkili olmaya başladı.

Sağanak yağış ve kuvvetli rüzgar İstanbul’un birçok ilçesinde etkisini göstermeye başladı. Taksim Meydanı’nda vatandaşların zorlandıkları belirtilirken, Marmara Denizi’nin dalga boyu ise metrelerce yükseldi. 

Kağıthane ve Pendik’te iki binanın çatısının uçtuğu kaydedildi. Bir çatının yoldaki iki otomobile zarar verdiği ortaya çıkarken, yaralanan olmadığı belirtildi.

İzmir’de deniz yükselirken yolların göle döndüğü kaydedildi.

Alsancak’ta etkili olan yağışın yolları olumsuz etkilediği, sel nedeniyle birçok yolun ulaşıma kapatıldığı aktarıldı. Öte yandan mahsur kalan vatandaşlar, ekiplerce kurtarıldı. 

T24’ün haberine göre, İzmir Mavişehir’de yaşayan vatandaşlara taşkın sebebiyle sirenle uyarı yapıldı. Otoparklarda bulunan otomobiller, güvenli bir yere çekildi.

Mersin’de etkili olan dolu yağışında ise her yer beyaza büründü.

Yaklaşık 10 dakika süren dolu yağışının ardından kent resmen beyaza büründü. Yüksek kesimlerde bulunan ilçelere bile dolu yağdığı kaydedilirken vatandaşların olumsuz etkilendiği aktarıldı.

Çanakkale’de etkili olan fırtına gece boyu etkisini sürdürürken Boğaz’daki feribot seferleri iptal edildi.

Çanakkale’de Gökçeada ve Bozcaada feribot seferlerinin iptal edildiği açıklanmıştı. Ardından Lapseki-Gelibolu hattındaki seferlerin de durdurulduğu açıklandı. 

Bursa ile İstanbul arasında işletilen deniz otobüsünün ve İstanbul Deniz Otobüsleri’nin bazı seferleri ise kuvvetli fırtına nedeniyle iptal edildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x